Oxford 2m Cr-Mo Chain 12mm - Gold Series
Description
The Oxford Patriot chain has a 12mm square link chain made from Ni-Cro-Mo steel reinforced with Titanium alloy. It comes covered in a protective sleeve to help protect your paintwork.
This chain has undergone rigorous independent testing and has Sold Secure Motorcycle GOLD and is a SBSC certified product. It can be used with all Oxford ground anchors and U locks. Insurance is approved if used with an approved padlock of the same standard.
Key Features
• 12mm square link high-security chain
• Ni-Cro-Mo steel
• Long links reduce weight and increase portability
• Protective sleeve
• Can be used with all Oxford ground anchors
Specifications
| SKU | OXOFH2G |
| Model # | OFH2GD |
| Barcode # | 5030010000000 |
| Brand | Oxford |
| Shipping Weight | 0.0100kg |
| Shipping Width | 0.010m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.010m |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Moto Hardware users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$322.95
or 4 payments of $80.74 with
Info
OXFORD EVO Touring Heated Grips for Honda CB900 | CBF1000 | CRF1000 Africa Twin
$322.95
or 4 payments of $80.74 with
Info
OXFORD EVO Heated Grips Sport for Triumph Street Triple | Street Twin
$322.95
or 4 payments of $80.74 with
Info
OXFORD EVO Heated Grips Sports Style for Bimota 1078 TESI 3D | 1100 SB6
$322.95
or 4 payments of $80.74 with
Info
OXFORD EVO Heated Grips Sport for Suzuki GSXR1100 | GSXR600 | GSXR750
$322.95
or 4 payments of $80.74 with
Info
OXFORD EVO Heated Grips Sport for Yamaha YZF-R7 | YZF1000 | YZF600 | YZF750
$322.95
or 4 payments of $80.74 with
Info