Motion Pro Sag Scale II (Supersedes from 08-080336)
Description
- New and improved version of the original Motion Pro Folding Sag Scale
- Can be used to check front or rear sag
- New swing out design is compact and fits in most tool boxes
- Adjustable zero set point for direct scale reading (no subtracting required)
- Cone shaped axle locating pin fits hollow axles up to 20mm with repeatable precision
- 0-120mm measurement scales in 1mm increments
- Reversible multi-scale design accommodates most mini and full size motorcycles
- Made from 6061-T6 aluminum with durable blue anodized finish and laser engraved markings
- Extended length 28 3/8" (720 mm)
- Folded length 15 3/4" (400 mm)
- Designed by Motion Pro
- Replacement axle cone and screw assembly available, Motion Pro Part No. C08-0613A
Specifications
| SKU | 08-080613 |
| Model # | 08-0613 |
| Barcode # | 08-080613 |
| Brand | Motion Pro |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.100m |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Moto Hardware users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
More From This Category
$77.95
or 4 payments of $19.49 with
Info
Motion Pro Flywheel Puller for Kawasaki KLX450R 2008 to 2021
$111.95
or 4 payments of $27.99 with
Info
Motion Pro Brake Lever, Forged 6061-T6 for Honda CRF250X 2004 to 2017
$130.95
or 4 payments of $32.74 with
Info
