SKU: 08-080284
Motion Pro T6 Combo Lever 12/13mm
Description
- Perfectly contoured tire spoon on one end
- Unique No-Pinch lip on tire spoon is designed to avoid tube pinch when installing tires
- Unique combination stepped 12/13mm box end wrench on other end for turning rim lock nuts
- Lightweight forged 7075 T-6 aluminum
- Hard anodized finish
- Under 10 inches in length and weigh only 3.5 oz.
- Hex end is rated for a maximum torque of 50 lb/ft
Specifications
| SKU | 08-080284 |
| Model # | 08-0284 |
| Barcode # | 08-080284 |
| Brand | Motion Pro |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.050m |
| Shipping Length | 0.100m |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Moto Hardware users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.



