SKU: 08-120011
MP Braided Vinyl Fuel Line 5/16" (8mm) ID X 25ft
Description
- Nylon-reinforced vinyl fuel line
- Braided nylon within the wall gives added strength
- Outstanding appearance for custom fuel lines
- Sold in 25 ft rolls
- Flexible down to +25 degrees Fahrenheit
- Maximum operating temp is 150 degrees Fahrenheit
- Made in the USA
- Use Stepless Clamp 12-0081
- Warning: Not for use with fuel injected engines
Specifications
| SKU | 08-120011 |
| Model # | 12-0011 |
| Barcode # | 08-120011 |
| Brand | Motion Pro |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.100m |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Moto Hardware users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
Others Also Bought
More From This Category
$84.95
or 4 payments of $21.24 with
Info
DAYCO SUBMERSIBLE (INTANK) FUEL HOSE 8MM(0.3M)80160 HWDFHS8
$72.95
or 4 payments of $18.24 with
Info

