SKU: 08-080294
MP Deluxe Suspension Bearing Service Tool
Description
- Designed for quick and easy removal and precise installation of suspension linkage and swing arm pivot bearings
- Designed for use on 20 & 22 mm id bearings
- Fits most off-road motorcycles & ATV’s
- Includes blind bearing collet for removal of 20 mm blind bearings (other collet sizes available)
- Anodized aluminum mandrels reduce the possibility of damaging bearing surfaces
- Laser etched markings for easy size identification
- Eliminates the need for a shop press
- Protective blow-molded case for easy storage
- A must have time saving tool for professional technicians, serious racers and home mechanics
Specifications
| SKU | 08-080294 |
| Model # | 08-0294 |
| Barcode # | 08-080294 |
| Brand | Motion Pro |
| Shipping Weight | 0.1000kg |
| Shipping Width | 0.100m |
| Shipping Height | 0.100m |
| Shipping Length | 0.100m |
Reviews
Be The First To Review This Product!
Help other Moto Hardware users shop smarter by writing reviews for products you have purchased.
You May Also Like
More From This Category
$164.90 $142.95
or 4 payments of $35.74 with
Info




